Тема: Реальне й фантастичне в
казці “Летючий корабель”
Мета: -
сформувати поняття про ідейно-художнє багатство народної казки «Летючий
корабель»; вчити учнів аналізувати художній твір, оцінювати вчинки героїв;
- розвивати навички
вдумливого виразного читання, переказування казок; сприяти осмисленню того, що
в житті постійно присутні добро і зло;
- виховувати активну життєву позицію щодо зла
й несправедливості.
Тип уроку: урок
формування і вдосконалення умінь і навичок.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, таблиці, схеми.
Казка невіддільна від краси,
Сприяє розвитку естетичних почуттів,
Без якого немислиме благородство душі, щира чуйність.
В.О.Сухомлинський
Перебіг уроку
І. Організаційний момент. Слайд № 1
- Доброго дня. Зараз у нас урок української літератури.
Перевірте свої робочі місця. На партах повинні бути: підручники, зошити, ручки,
щоденники. Також у вас є картки самооцінки, в які ви будете ставити бали за
кожен вид роботи на уроці. Запишіть своє прізвище на картках самооцінки.
ІІ. Мотиваційний момент.
1.Вступне слово вчителя. Забезпечення
емоційної готовності до уроку.
Мріють крилами з туману лебеді
рожеві,
Сиплють ночі у лимани зорі
сургучеві.
Заглядає в шибку казка сивими
очима,
Материнська добра ласка в неї
за плечима.
Мабуть, ніякі твори не викликають у нашій
душі стільки теплоти, як казки. Вони повертають усіх у безтурботне дитинство,
сповнене сонячним світлом, посмішками батьків та найфантастичнішими мріями. Ви
перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили вам світ фантазії й мудрості
нашого народу.
2. Звернення до вислову
Слайд № 2
Прочитаймо ще раз слова В.О.Сухомлинського, які записані на дошці, що супроводять нас
протягом усіх уроків вивчення казок.
Слайд № 3 Учень: Василь Олександрович
Сухомлинський – видатний український педагог, письменник. Він дуже любив дітей,
тому і став педагогом. Це справді людина з полум’яним серцем, видатний педагог.
35 років свого життя він віддав школі. Сухомлинський – заслужений вчитель
України, лауреат Державної премії імені Т.Г.Шевченка. Олександр Васильович
Сухомлинський написав багато повчальних казок для дітей.
Відомий український педагог Василь Сухомлинський
вважав, що казки, прочитані у дитячому віці, назавжди відкладають у серці
«зернятка людяності, з яких складається совість». Ви, напевно, теж помітили, що
казки приносять не лише естетичне задоволення, а й змушують нас замислитися над
проблемою реального життя — вибором друзів, поведінки, правильного рішення. До таких роздумів спонукають нас
казки, де герої проявляють хвалькуватість, користолюбство, нечесність,
хитрування, пихатість, підлість — ось риси вдачі казкових персонажів, які
викликають у нас осуд, іноді навіть і сміх.
Слайд № 4
- Сьогодні на нашому уроці на дошці
прикріплений смайл «Радість», тож
я бажаю всім гарного настрою, легкого
засвоєння теми.
ІІІ. Актуалізація суб’єктного
досвіду й опорних знань.
- Пригадаймо, які ви знаєте види казок. На слайді подано таблицю, яку
необхідно заповнити
1. Рубрика “Пригадаймо” Слайд
№ 5
- Молодці, ви добре знаєте усну народну творчість і
пам’ятаєте казки, з якими знайомились в початкових класах.
- Зараз я пропоную пограти в гру “Пароль”. Я зачитую визначення, а
ви даєте лаконічну відповідь.
Слайд № 6
2. Гра “Пароль”. Продовжте речення:
* Усне народне оповідання
про вигадані, а часом і фантастичні події, що сприймаються як реальні, – це… (казка).
* Казка має своєрідну
побудову: вона складається із … (зачину, основної частини, кінцівки).
* За змістом казки
поділяються на такі види: (про тварин, побутові та фантастичні).
* Казки, у яких
розповідається про незвичайні події та вчинки героїв, неможливі у повсякденному
житті, називають … (фантастичними).
* Що
завжди перемагає у казках? (добро, справедливість).
* Як ви гадаєте, до якого виду
казок належить казка “Летючий корабель”? (до
фантастичних)
* Яке число
найчастіше повторюється в казках і чому? (число
три, бо його вважали магічним)
* Чого казка
вчить людину? ( кращих людських рис).
4. Перевірка домашнього
завдання: робота в групах
- Домашнє завдання вам було дано за групами: першій групі скласти план
до казки, а другій скласти власну казку.
- зачитування складених удома
казок;
- зачитування плану до казки “Летючий корабель’’
Слайд № 7
ІV. Оголошення теми та мети
уроку, представлення очікуваних
результатів уроку
- Сьогодні ми продовжимо працювати над чарівною
казкою «Летючий корабель», і з’ясуємо що реальне, а що фантастичне в казці, навчимося аналізувати художній твір, оцінювати вчинки
героїв; будемо розвивати навички вдумливого виразного читання, переказування
казок; зясуємо, що в житті постійно присутні добро і зло; а також будемо
виховувати життєву позицію щодо зла й
несправедливості.
- Запишіть у зошити
число, класна робота і тему уроку.
Слайд № 8
1. Обмін враженнями про
прочитану казку (“мікрофон ″).
- Чи
сподобалась вам казка?Чим саме?
2.Робота з текстом твору:
Слайд № 9
Ø
Як у казці змальовано дурника? зачитати
Ø
Що баба поклала дурникові в дорогу? Зачитати
Слайд № 10
Ø
Кого дурень узяв із собою на корабель? назвати
Ø
Як друзі допомогли дурневі виконати перше
завдання царя? Назвати
Слайд № 11
Ø
Які епізоди казки є фантастичними? Яку роль вони
відіграють у творі? зачитати
Ø
Які завдання ставив цар перед дурнем? Чи можна
було їх виконати? Зачитати
Слайд № 12
Ø
Чому зраділа царівна, побачивши дурня? зачитати
3. Заповнення паспорту твору (колективно, учні
роблять записи в зошити)
Слайд № 13
Тема: розповідь про пригоди
найменшого сина та його нових друзів.
Ідея: уславлення найкращих людських рис характеру: доброти,
наполегливості, уміння допомогти у скрутну хвилину.
Основна думка: людина без друзів – що
дерево без коріння.
Жанр: чарівна казка
Герої казки: дід, баба, два розумних сини, один дурний син, цар, його
дочка, зустрічний дід, Слухало, Скороход, Об’їдайло, Обпивайло, Морозко, Стрілець.
Слайд № 14
4. Фізхвилинка
Слайд № 15
5. Робота над структурою
казки
З'ясуйте за поданою схемою перебіг казкових подій.
Логічні частини: —
Події:
зачин
—- зачитують учні
розвиток подій
—-
розв'язання проблеми
—
кінцівка —
- Яка особливість чарівних казок? Відповіді
учнів
- Так дійсно. Чарівні казки передбачають наявність нереального,
фантастичного у характерах героїв, їхній мові, зовнішності та вчинках. У цих
казках неодмінно відбуваються чарівні перетворення, діють чарівні речі,
використовуються магічні числа. Сили зла завжди уособлюються у вигаданих
істотах.
6.
Аналіз фантастичного й реального, смішного і страшного, красивого і потворного
в казках
- Аналізуючи
зміст казки давайте визначимо, що фантастичного й реального, смішного і
страшного, красивого і потворного є в казці.
Фантастичні елементи:
летючий корабель; мандрівники з надприродними здібностями; сивий дідуган, який
перетворив воду на горілку, а чорний хліб на білу паляницю («Летючий
корабель»).
Реальні елементи: люди, тварини,
їжа, природа.
Смішне: як дурень
обманював царя за допомогою друзів («Летючий корабель»).
Красиве: царівни «Летючий
корабель».
Потворне: пихатість
царя («Летючий корабель»).
Слайд № 16
7. Робота в парах . «Знайди пару». Об’єднайте випробування з тим, хто його виконав:
1 Дурень
2 Слухало
3 Скороход
4 Стрілець
5 Об’їдайло
6 Обпивайло
7 Морозно
|
А випив усі запаси рідини
Б допоміг другові не спаритися у бані
В знайшов летючий корабель
Г приніс води живущої й цілющої
Д дізнавався усі новини першим
Є розбудив товариша, який уснув під час виконання
завдання
Е знищів усе їстівне, чим пригощали
|
Слайд № 17 (перевірка таблиці)
Слайд № 18 (Мультфільм)
8. Порівняльна характеристика казки і мультфільму
- Скажіть, а що
ви більше полюбляєте читати казки, слухати чи дивитися?
- Я пропоную вам
подивитися фрагмент мультфільму “Летючий корабель” і сказати , чи відповідає зміст мультфільму
прочитаній нами казці.
Слайд
№ 19
9. «Точка зору»
·
Чи хотіли б ви, щоб у вас були такі товариші, як
у дурня? Чому?
·
У
вас є кораблики. Запишіть, будь ласка, імена тих своїх друзів, кого б ви взяли
з собою у подібну подорож.
ІV. Підсумковий етап.
1.
Рубрика
«Телеграма з казки»
Вгадайте, хто з персонажів казки міг дати таку телеграму:
Слайд № 20 1. «Шукаю роботящого зятя, який вміє будувати швидкий
транспортний засіб». (Цар)
Слайд № 21 2. «Влучу білці в око зі ста кілометрів». (Стрілець)
Слайд № 22 3. «Проконсультую з питань будівництва». (Дід)
Слайд № 23 4. «Чекаю запрошення на званий обід, дуже зголоднів». (Об’їдайло)
Слайд № 24 5. «Можу влаштувати зиму посеред літа за
символічну плату». (Морозко)
Слайд № 25 6. «Готовий бути посередником між начальством
та підлеглими». (Лакей)
Слайд № 26 7. «Дуже
мучить спрага, озерця не пропонувати». (Обпивайло)
Слайд № 27 8. «Позичу на невизначений час повітряний
транспортний засіб з метою подорожі». (Дурень)
Слайд № 28 9. «Доправлю
вчасно будь-які повідомлення або пакунки». (Скороход)
- Казка «Летючий корабель» вчить нас того, що немає
безвихідних ситуацій, а справжні друзі завжди прийдуть на допомогу. Якщо ти
допомагаєш друзям — то й вони колись допоможуть тобі.
- Над якою казкою ми сьогодні працювали?
- Чого вчить нас ця казка?
- До якого виду відноситься казка?
2. Виставлення, мотивація оцінок. (Перевірка карток, виставляння оцінок )
Слайд № 29
V. Домашнє завдання. Робота в групах
1. Записати 5 прислів’їв про дружбу чи друга.
2. Написати лист казковому персонажу
Немає коментарів:
Дописати коментар