четвер, 20 листопада 2014 р.

Конспект уроку з української літератури у 6 класі

Тема: Тарас Шевченко. ,,Тарасова ніч. Патріотичні мотиви творів Тараса Григоровича Шевченка, їх героїчний пафос, зображення в них історичного минулого, специфіка ліричних і ліро-епічних творів.                                             
Мета: вчити аналізувати зміст поеми, характеризувати образ народного співця, його роль у житті українців часів Шевченка; розвивати уміння виразно і вдумливо читати поему, інтонаційно передавати авторський задум; виховувати патріотів своєї землі.
Теорія літератури: ліричний твір, ліро-епічний твір, строфа.
Обладнання: карта Євразії, ілюстрації із зображенням кобзаря, книги з творами Т.Г.Шевченка.
Хід уроку
                                                                                                 ,,…Він був більше, ніж
                                                               українець – він був дер-
                                                               жавним мужем і грома-
                                                               дянином світу. Він був
                                                               більше, ніж поет – він був
                                                               хоробрим войовником за
                                                               права і волю людей.
                                                                                                        (Л.Джонсон,
                                                                                                         Президент США)
І. Організація уроку
    - Сьогоднішній урок я хочу розпочати з епіграфа, слова якого належать Президенту Америки Л.Джонсону.
    - Кому ми можемо присвятити цей вислів? Про яку людину так говорить Президент Америки?
ІІ. Актуалізація опорних знань
    1. Повторення біографії Т.Г.Шевченка:
- коли народився Т.Г.Шевченко?       
                                                                                                  (9 березня 1814р.);
- як називалося село, в якому народився Тарас? (Моринці);
       - імя старшої сестри поета?                                                   
                                                                                            (Катерина);
      - село, у якому минуло дитинство Тараса?
                                                                                                  (Кирилівка);
      - прізвище пана, кріпаками якого були Шевченки?
                                                                                                  (Енгельгардт);
      - імя улюбленого Тарасового діда? 
                                                                                                    (Іван);
      - як називався сад, у якому Тарас перемальовував скульптури?                                      (літній);
      - де він знаходився?                           (у Петербурзі);
      - прізвище художника, який намалював портрет для викупу Шевченка?                           (Карл Брюллов);
      - коли Шевченко став вільним?        (22 квітня 1838р.);
      - перша відома книга Т.Шевченка?      (,,Кобзар).
   2. Колективне створення портрета Т.Г.Шевченка:
       Шевченко для мене – це …  .
                  (геній, письменник, пророк, художник, кобзар, співець, учитель, найвідоміший українець).
   3. Перевірка домашнього завдання:
      - на минулому уроці ми познайомилися з поемою Т.Г.Шевченка ,,Іван Підкова;
      - що означає слово ,,поема?
      - Скажіть, будь ласка, хто такий Іван Підкова?
      - Які види описів існують у творі?
(пейзаж і портрет)
      - Зачитати опис пейзажу;
      - зачитати опис портрета.
   4. Цитатний диктант:
      - а зараз ми проведемо цитатний диктант.
( у цитатах пропущені слова, їх потрібно вставити за змістом тексту і підкреслити в кожному вставленому слові третю літеру).
                    
знову …
синє море

Синє море
звірюкою
то … ,
то виє

Чорна хма
ра з-за ли-
ману … ,
сонце криє

Серце мліє,
а … 
того тілько
й треба

Свідок …
дідівщини
з вітром
розмовляє

На байдаки!
     ... грає
       (закипіло, стогне, небо, козакам, слави, море)
                                     кобзар
   5. Взаємоперевірка:
       - обміняйтесь зошитами і перевірте завдання один в одного;
       - а правильним виконанням цього завдання є ключове слово, утворене з літер, які ми підкреслили;
       - прочитайте це слово.      
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
   1. Визначення лексичного значення слова ,,Кобзар.
                  Кобзар – український народний музикант і співак, виконавець народних пісень і дум, супроводжував свій спів грою на кобзі (бандурі).
   2. Огляд ілюстрацій.
       - Сьогодні на уроці у нас є виставка малюнків, які ви намалювали.
       - Погляньте уважно на них – це і є кобзарі.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
       - Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитись із творчістю Т.Г.Шевченка, з його твором ,,Тарасова ніч.
   1. Історична довідка.
       Поема ,,Тарасова ніч написана Шевченком у 1836р. у Петербурзі. За основу сюжету взято історичний факт.       
       Тарасова ніч – народна назва битви 15 травня 1630р. під Переяславом повсталих козаків на чолі з Тарасом Федоро-
      вичем, у якій було розгромлено польське військо коронного гетьмана С. Конецпольського. Слідом за ,,Історією русів Шевченко назвав цю нічну битву ,,Тарасовою, або кривавою.
      Поема ,,Тарасова ніч – перший твір Т.Г.Шевченка на історичну тему.
       Тарас Трясило (Федорович) – гетьман нереєстрового козацтва з 1629р.; керівник повстання проти Польщі 1630р.
   2. Словникова робота.
Ляхи – так називали в часи Шевченка поляків.
Уніати – прибічники унії (обєднання православної та католицької церков).
Наливайко Северин – один із ватажків козацького повстання 1594-1596р.р. в Україні.
Кравчина – так називали С.Наливайка, який походив із кравців.
Павлюга – Павло Михнович Бут, відомий під імям Павлюк, гетьман запорізького козацтва, ватажок народного повстання 1637р.
Бунчук – палиця з кулею або вістрям на верхньому кінці.
Трубайло – народна назва річки Трубіж, притоки Дніпра, на якій стоїть м. Переяслав.
Альта – притока Трубежа.
   3. Робота з підручником.
- Читання поеми в особах.
- Які почуття викликає цей твір?
   4. Поділ тексту на частини.
- На скільки частин можна поділити цю поему?    (на 3)
- Перша і третя частини – це слова автора.
- Друга частина – пісня кобзаря.
- Перша і третя частини в українській літературі називаються обрамленням. Тобто, вони ніби беруть в рамку другу частину, обрамляють її.
V. Систематизація вивченого.  
   1. Робота над І і ІІІ частинами.
- Робота з підручником.
- Дати відповіді на питання, зачитуючи словами з І частини.
- Де сидить кобзар?                   (На розпутті)
- Кому співає?                            (Дівчатам і хлопцям)
- Як виспівує кобзар?                (Аж лихо сміється)
- Про що співає кобза?
Як москалі, орда, ляхи
                                                  Бились з козаками;
                                                  Як збиралась громадонька
                                                  У неділю вранці;
                                                  Як ховали козаченька
                                                  В зеленім байраці.
        - Чому кобзар перестав співати?
   2. Робота над основною, другою, частиною.
- Робота в парах.
- У кожного на парті є завдання. Дайте відповіді на запитання за змістом тексту.
                  1 пара – Яка біда сталася?      (,,Гине…)
                  2 пара – Скільки бився Трясило?   (,,… не три дні,…)
                  3 пара – Якими словами звертається Тарас Трясило до козаків?   (,,Отамани-товариші…)
                  4 пара – Хто з козаків став на захист народу?
                                                                                             (Тарас Трясило)
                                       - Які слова він промовляє?
                  5 пара – Зачитати уривок, де описана битва козаків.
                  6 пара – З ким порівнюється у творі Україна?
                                                                    (з малою дитиною)
                  7 пара – Які художні засоби використано у поемі?
                                                     (епітети, порівняння, метафора)
                   8 пара – За допомогою алгоритму визначити, який це твір.
VІ. Узагальнення вивченого.
          - Яка головна думка твору? 
          - Чому вчить нас цей твір?  
          - Як називають людей, які борються за щастя рідної країни?                                                 (патріотами)
  - Яку життєву науку передають у спадок наші предки?
               - Чи достойні ми називатися їхніми нащадками?
VІІ. Підсумок уроку.
                     Оцінювання результатів роботи учнів.
VІІІ. Домашнє завдання.
   1. Підготувати письмову розповідь про значення і роль кобзарів, бандуристів у житті українців.
   2. Виразне читання поеми ,,Тарасова ніч.


Немає коментарів:

Дописати коментар